Udala

Debako Udala Debako udalerriko gobernu eta administrazio organoa da. Bere konpetentzien eremuaren barruan, eta ahalik eta kalitate eta gardentasun maila altuena lortzeko helburuarekin, herritarren beharrak eta helburuak asebeteko dituzten zerbitzu publikoak sustatu eta antolatzen ditu. Berdintasun politikekin guztiz konprometituta dago, ahalik eta gizarteratze-maila altuena lortu eta euskara gure herriko eguneroko bizitzako hizkuntza izatea nahi du.

ANTOLAKETA POLITIKOA

ArmarriaAlkatea: Gilen García Boyra

Osoko Bilkura

Tokiko Gobernu Batzordea

Batzorde informatiboak

Organo kolegiatuak

EUDEL-Euskadiko Udalen Elkartea

Udal hauteskundeak

 

Herritarrek egiten duten bizitza sozial guztia, publiko zein pribatua, euskaraz izan dadin bideak urratu nahirik, 2010ean Debako Udalerria UEMA Udal Euskaldunen Mankomunitateko kide egin zen. Udalak euskaraz egin nahi du berari dagokion egitekoa eta euskaraz eman nahi du zerbitzua, beti ere herritar guztien hizkuntza eskubideak errespetatuz. Horretarako onartuak ditu hizkuntza irizpideak.

Alkatea

Gilen García Boyra (EH Bildu)

Alkateordeak:

  • 1go alkateordea: Itziar Irizar (EH Bildu)
  • 2. alkateordea: Aritz Larrañaga (EH Bildu)

Udalbatzaren eraketa eta alkate-presidentearen izendapena.

Alkateordeak izendatzea. 

Klikatu 1820tik gaur arteko alkate zerrenda ikusteko.

Tokiko Gobernu Batzordea

  • Gilen Garcia (EH Bildu)
  • Itziar Irizar (EH Bildu)
  • Aritz Larrañaga (EH Bildu)
  • Antxoka Elorza (EH Bildu)
  • Iñigo Cambronero (EAJ-PNV)

Entzule moduan:

  • Pedro Bengoetxea (DA)
  • Ane Egidazu (DA)

Udaleko Osoko Bilkura

  • Gilen García Boyra (EH Bildu)
  • Itziar Irizar Beristain (EH Bildu)
  • Antxon Etxeberria Larrea (EH Bildu)
  • Nerea Arrizabalaga Badiola (EH Bildu)
  • Aritz Larrañaga Unanue (EH Bildu)
  • Antxoka Elorza Altuna (EH Bildu)
  • Pedro Bengoetxea Loiola (DA)
  • Ane Miren Egidazu Elosua (DA)
  • Enrique Salgado Alcorta (DA)
  • Isidor Lamariano Arostegi (DA)
  • Iñigo Cambronero Alcorta (EAJ-PNV)
  • Eneritz Gomez Lázaro (EAJ-PNV)
  • Miren Esnal Laskibar (EAJ-PNV)

Batzorde informatiboak

Batzorde informatibo iraunkorren sortze, kopuru eta izenak.

Barne erregimena

  • Lehendakaria: Aritz Larrañaga (EH Bildu)

Pedro Bengoetxea (DA)
Miren Esnal (EAJ-PNV)

Bilera bi hilean behin egingo da, 2. astelehenean 18:00etan.

Hirigintza eta etxebizitza 

  • Lehendakaria: Gilen Garcia (EH Bildu)
Pedro Bengoetxea (DA)
Iñigo Cambronero (EAJ-PNV)
Bilera hilean behin, 2. asteartean, 17:00etan

Ogasuna

  • Lehendakaria: Itziar Irizar (EH Bildu)

Pedro Bengoetxea (DA)

Iñigo Cambronero (EAJ-PNV)

Bilera 3 hilean behin egingo da, 2. asteazkenean, 18:00etan.

Ongizate politika

  • Lehendakaria: Aritz Larrañaga (EH Bildu)
Pedro Bengoetxea (DA)
Eneritz Gomez (EAJ-PNV)
Bilera hilean behin egingo da, 1go asteazkenean, 18:00etan.

Berdintasuna eta politika feministak

  • Lehendakaria: Itziar Irizar (EH Bildu)
Pedro Bengoetxea (DA)
Eneritz Gomez (EAJ-PNV)
Bilera bi hilean behin egingo da, 2. asteazkenean, 18:00etan.

Hezkuntza, kirola eta gazteria

  • Lehendakaria: Antxon Etxeberria
Pedro Bengoetxea (DA)
Iñigo Cambronero (EAJ-PNV)
Bilera hilean behin egingo da, 1go ostegunean, 18:00etan.

Euskara eta kultura

  • Lehendakaria: Aritz Larrañaga (EH Bildu)
Ane Egidazu (DA)
Miren Esnal (EAJ-PNV)
Bilera bi hilean behin egingo da, 1go asteazkenean, 19:00etan.

Ekonomia sustapena eta landa eremuaren garapena

  • Lehendakaria: Nerea Arrizabalaga
Pedro Bengoetxea (DA)
Miren Esnal (EAJ-PNV)
 

Bilera hilean behin egingo da, 1go asteazkenean, 19:00etan.  

Obrak, zerbitzuak eta ingurumena

  • Lehendakaria: Antxoka Elorza
Pedro Bengoetxea
Iñigo Cambronero

Bilera hilean behin egingo da, 1go ostegunean, 19:00etan.

Herritarren parte-hartzea

  • Lehendakaria: Gilen Garcia (EH Bildu)
Pedro Bengoetxea (DA)
Eneritz Gomez (EAJ-PNV)
Bilera hiru hilean behin egingo da, 2.ostegunean, 19:00etan.

Organo kolegiatuen arduradunak

Organo kolegiatuen korporaziorako ordezkarien izendapenak.

1. Deba Musikal Patronatua: Itziar Irizar
2. HABE euskaltegia: Antxon Etxeberria
3. Mankomunitatea: Gilen García eta Itziar Irizar (+Arantza Egaña)
4. Eskola Kontseilua: Antxon Etxeberria
5. Kirol Kontseilua: Antxon Etxeberria
6. Debegesa: Gilen García
7. Debemen: Nerea Arrizabalaga (+Arantza Egaña)
8. UEMA: Gilen García eta Aritz Larrañaga
9. Itziar-Deba empresa parkea: Gilen García eta Itziar Irizar (+Arantza Egaña)
10. EUDEL: Gilen García
11. Geoparkea: Gilen García
12. Lankidetza Kontseilua: Aritz Larrañaga

Udal hauteskundeak

Udal hauteskundeak 2019 (2019-05-26)

AlderdiakUdalbarrutia

Guztira

Zinegotzi kopurua
1-1-A 1-1-B 1-2-A 1-2-B 1-3 2-1-U
EH-BILDU 142 181 194 185 234 398 1.334 6
EAJ-PNV 141 122 120 107 130 118 738 3
DA 185 175 178 176 213 15 942 4
PSE 17 14 7 7 22 12 79 0
Txuriak 9 10 8 14 10 10 61
Baliogabeak 11 1 3 6 10 4 35

Itziarko Entitate Txikia

  • Denon Herria: 482
  • Txuriak: 55
  • Nuloak: 11

Udal hauteskundeak 2015 (2015-05-24)

AlderdiakUdalbarrutia

Guztira

Zinegotzi kopurua
1-1-A 1-1-B 1-2-A 1-2-B 1-3 2-1-U
EH-BILDU 108 143 133 155 144 444 1127 5
EAJ-PNV 139 111 117 98 96 106 667 3
DA 260 245 243 242 254 15 1259 5
PSE 9 7 7 10 9 1 43 0
PP 1 7 6 5 0 1 20 0
Txuriak 13 10 12 10 17 11 73
Nuloak 5 2 0 9 4 8 28

Itziarko Entitate Txikia

  • Denon Herria: 519
  • Txuriak: 48
  • Nuloak: 18

Beste udal hauteskundeetako emaitzak (2011-05-22)

AlderdiakUdalbarrutia

Guztira

Zinegotzi kopurua
1-1-A 1-1-B 1-2-A 1-2-B 1-3 2-1-U
ALTERNATIBA 131 158 133 161 169 186 938 5
EA 77 78 101 92 92 93 533 2
EAJ-PNV 149 117 124 97 92 71 650 3
EB/ARALAR 74 85 73 75 65 10 382 2
IHS 7 0 3 2 4 220 236 1
PP 13 17 14 14 8 0 63 0
PSE 21 25 28 16 18 2 110 0

 

EUSKAL HERRIKO UDAL ETA UDAL HAUTETSIEN BILTZARRA